arrow מטרות השיעור:

  1. הילדים יבחינו שלמעשים שלנו יתכנו השפעות רבות (גם אם אנו לא מבחינים בהשפעות אלו). ילמדו לקחת בחשבון את ההשלכות של מעשיהם מעבר לתוצאה המיידית שמתקבלת.

arrow רשימת עזרים: 

(כל הציורים מצורפים בקבצים ובמצגת)​

  • – מצגת עם תמונות וכיתוב של מהלך כל הסיפור.

אפקט הפרפר

האם המעשים שלנו משפיעים על האחרים?
לגילאי 4-7

לחצו להורדת המצגת

number1 מספרים סיפור.
הסיפור שלנו הוא על ילד פיקח ומיוחד שקוראים לו דודו. כשדודו היה ילד קטן, היה לו חבר טוב בשם: בני. בני ודודו היו חברים טובים מאוד.
שואלים "מה חברים טובים עושים יחד?" (הילדים עונים והגננת מסכמת שאת כל זה עשו בני ודודו יחד).
כל היום הם שיחקו ביחד, ציירו ביחד, שיחקו מסירות עם הכדורגל הכחול של בני ביחד, וכשנסעו יחד עם ההורים לים, בנו ארמונות בחול, ביחד. (מצגת דף 1).

יום אחד המשפחה של בני הודיעה שעליה לעבור לגור באמריקה, בשל עבודתו של אבא של בני. אבא של בני ארז את כל בגדי המשפחה במזוודות גדולות, הוא ארז גם את הספרים של בני שהוא ודודו נהגו לקרוא בהם יחד, ואפילו את הכדורגל הכחול הוא הכניס למזוודה. כשהגיע מועד הטיסה, דודו והוריו נסעו יחד עם בני ומשפחתו לשדה התעופה. בני נכנס יחד עם הוריו למטוס הגדול, ודודו נותר לעמוד בחוץ להתבונן במטוס שהמריא לשמיים, התרחק והתרחק, נהיה קטן יותר ויותר, עד שהמטוס הענק הפך לנקודה קטנה בשמיים הכחולים ולבסוף נעלם. לאחר שהמטוס המריא, נזכר דודו שהוא שכח לבקש מבני שיכתוב לו מכתבים ויספר לו איך זה באמריקה ולכן היה עצוב מאוד. (מצגת דף 2).

אבא ניגש אליו, ליטף את ראשו ואמר לו: "אין דבר דודו, בטח שבני מרגיש אותך וחושב עליך גם כשאתה כאן בישראל והוא באמריקה" מאז הגעגוגים של דודו לבני לא הפסיקו.
אבא ראה שדודו מתגעגע ונורא עצוב ולכן, הבטיח לו שכאשר יהיה לו מספיק כסף, הוא יקנה לו כרטיס טיסה על מנת שיוכל לטוס ולבקר את בני באמריקה. (מצגת דף 3-4).

לאבא של דודו יש חנות דגים. בכל בוקר הוא מגיע לאגם הכחול והגדול, דג דגים ומביא אותם לחנות כדי למכור לאנשים.
(מצגת דף 5-10).

האגם הכחול והגדול מתמלא במים שזורמים אליו מנחל ארוך. בקצהו השני של הנחל גר החבר מנחם. מנחם מאוד אוהב דגים, ובכל בוקר הוא מגיע לחנות של אבא של דודו לקנות דגים לארוחת הצהריים. מנחם גר בקצה הנחל 
(מצגת דף 11-12).

מחוץ לחלון ביתו גדל עץ גדול שהסתיר למנחם את הנוף לנחל וגם העלים שנשרו מהעץ גרמו להמון לכלוך.(מצגת דף 13).

יום אחד מנחם החליט לכרות את העץ שעמד ליד הנחל, כי נמאס לו שמסתירים לו את הנוף ושמלכלכים לו את החצר. מנחם לקח מסור וניסר את העץ, עד שהעץ הגדול נפל היישר אל תוך הנחל. העץ היה כל כך גדול שהוא ממש חסם את זרימת המים של הנחל, והמים הפסיקו לזרום. 
(מצגת דף 14-16).

שואלים 
"תגידו ילדים, מה אתם חושבים שקורה לנחל כאשר חוסמים אותו?" נכון, חצי מהנחל מצידו האחד של המחסום מתייבש. וזה בדיוק מה שקרה. העץ שמנחם כרת נפל את תוך הנחל, חסם את זרימת המים בנחל, כך שמהמחסום והלאה לכיוון האגם לא זרמו יותר מים.(מצגת דף 17).

האגם החל להתייבש כיוון שלא זרמו בו מים והדגים שבאגם הפסיקו להתרבות כי הרגישו שאין מספיק מקום לכולם. (מצגת דף 18-19).

מכיוון שהאגם התייבש, לאבא של דודו היו פחות דגים למכור בחנות וגם למנחם לא היו דגים טעימים לארוחת הצהריים. אבא של דודו הרוויח פחות ופחות כסף וכבר התקשה לקנות כרטיס טיסה לאמריקה עבור דודו שרצה לבקר את בני. (מצגת דף 20).

number2 מנהלים דיון.
שואלים "אז מה אתם חושבים האם דודו יוכל לטוס לאמריקה או לא? למה לא?" (לכוון אותם בשאלות לאמר את השתלשלות האירועים בסיפור ואת ההשפעה של דבר על דבר). (מצגת דף 21).
מסכמים שאז אנו רואים שכל דבר קשור להכל ומשפיע על כולם, כרטיס טיסה – כסף – דגים – מים – עץ.
שואלים "יש לכם רעיון כיצד ניתן לפתור את המצב כך שדודו יוכל לטוס לאמריקה?"
אופציה לאפשר לילדים לתת רעיונות.

number3 המשך הסיפור.
אבא של דודו הצטער מאוד כי הוא רצה לשמח את דודו ואמר לו, "אני מצטער, אין מים בנחל וגם לא מים באגם וזו הסיבה שהדגים הולכים ופוחתים מיום ליום, לכן אין לי מה למכור לאנשים ובגלל זה אין לי כסף כדי לקנות לך כרטיס טיסה לאמריקה לבקר את בני".
דודו לא הצטער אלא, החליט למצוא פתרון.

דודו חשב וחשב עד שלפתע הבריק במוחו רעיון, "אנחנו צריכים לבדוק למה לא מגיעים מים מהנחל לאגם." הוא הציע לאביו, "אבא, אולי ניקח את האוטו הגדול של שמוליק השכן וניסע לבדוק מדוע לא מגיעים המים לאגם?"

אבא הסכים. הם קראו לשמוליק השכן ונסעו ביחד לאורך קו הנחל בדקו ובדקו, עד שהבחינו בעץ שמוטל על הנחל וחוסם אותו. "זו לא בעיה" אמר שמוליק השכן והוא הוציא מתא המטען של האוטו הגדול שלו חבל גדול וחזק, קשר אותו מצידו האחד לאוטו, מצידו השני
לגזע העץ והתחיל לנסוע. (מצגת דף 22).

כך גרר שמוליק את העץ מחוץ לנחל וזרם אדיר של המון המון מים החל לזרום בנחל. אבא חייך ובני קרא בשמחה גדולה "בני.. אני בא!!". 
(מצגת דף 23).
מיום ליום האגם התמלא ביותר ויותר מים, ושוב חזר להיות כחול וגדול והדגים חזרו ומילאו את האגם. (מצגת דף 24).

עד לחופשת הקיץ, אבא של דודו קנה לו כרטיס טיסה לאמריקה. בני ודודו בילו חופשה נעימה, מיוחדת במינה ועשו הכל כמו תמיד, יחד! ומנחם? מנחם שוב נהנה מדגים טעימים לארוחת הצהריים!
(מצגת דף 25).

number4 שאלות לדיון
"האם מנחם ידע שהעץ שהוא מנסר יגרום לתגובת שרשרת כזו?"
"נראה לכם שגם אנו עושים מעשים שיכולים לגרום לכל מיני התרחשויות ואפילו אנחנו לא יודעים עליהם?".

print_button מערך השיעור להדפסה – לחצו כאן