אודותינו

ברוכים הבאים לגן החברים

stock-vector-illustration-of-kids-on-their-way-to-the-zoo-for-a-school-trip-111744734גן החברים הוקם בשנת 2006 על ידינו, שירה ואורן ליבוביץ, אז הורים צעירים, עם ניסיון בתחום החינוך בגיל הרך והחינוך הבלתי פורמלי. בערך בתקופה שבה נולד בננו הראשון, נולד גם הגן, שהתחיל את דרכו כפעוטון משפחתי קטן והוקם במטרה לתת את החינוך הטוב ביותר, הרגיש, האמפתי והמעצים שניתן לתת לילד כדי להכינו בצורה הטובה ביותר לחיים. מראשית הדרך ליוותה אותנו ההבנה שהגיל הרך הוא הגיל החשוב ביותר, שבו מתעצבת אשיותו של האדם, התפיסות, הערכים, האמונות והיכולות שלו. כל מה שיהיה באדם הבוגר, צומח מתוך אותם היסודות שהוא קיבל בשנים חשובות אלה. אנו מאמינים שהאדם הוא יצור שמתפתח מתוך יחסי גומלין בין האני לסביבה, ויכול להגיע לאושר ולשלמות אישית, מתוך כינון מערכות יחסים טובות עם האנשים שסביבו. הגישה החינוכית בגן נולדה מתוך הניסיון האישי שלנו, מתוך היכרות עם שיטות חינוכיות שונות, לימודים אקדמיים בתחום הגיל הרך הכוללים תהליכי חקר שערכנו ושאנו עורכים תדיר בגן. וכן בהשראת חכמת הקבלה (אותה אנו לומדים יותר מ 10 שנים), המדברת על החיבור בין בני האדם כערך מרכזי וחשוב ביותר שאליו ראוי לשאוף.

"גן החברים" הוא גן ילדים קסום שפועל על פי גישה חינוכית ייחודית שגובשה וממשיכה להתגבש ולהשתכלל בגן, ושיסודה הוא הדיאלוג – אותו שיח שוויוני שבו לכל אחד יש מקום שווה להתבטא ולומר את דברו, שיח שיוצר תקשורת מקרבת, שמאפשר קשר לבבי, שיח שמקדם הזדהות עם האחר, הכלה, רגישות וכבוד הדדי. הדיאלוג מאפשר שיתוף דעות והעשרת הדעת, מקדם יכולות של רגישות אמפתיה סבלנות וסובלנות לאחר, מפתח מיומנות של פתרון בעיות מתוך זוויות ראייה שונות. הדיאלוג לא נוכח רק ביחסים בין המחנכים לילדים ובין הילדים עצמם, אלא גם בין כל אחד מהמרכיבים במשולש מחנך – ילד – הורה. רבות מהפעילויות בגן מתרחשות במעגל שיח, שבו לכל אחד מהמשתתפים ניתנת הזדמנות להשתתף ולומר את דברו בתורו, למשל: מפגש בוקר, פעילות תוכן, ישיבת צוות חינוך, אסיפת הורים.

1הגן מונה כ-70 ילדים בגילאים 2-6, שמחולקים לארבע קבוצות גיל שונות, (פעטון מעורב, שתי קבוצות בנים וקבוצת בנות) כאשר לכל אחת מהן חלל משלה המעוצב בהתאם לצורכי הקבוצה,  ו – 3 חצרות רחבות ידיים. הגן מאמין בעבודה חינוכית מתוך שיתוף פעולה ובמתן יחס אישי, ולכן בכל קבוצה ישנם לפחות 2 אנשי צוות ויחס של איש צוות על כל 7 ילדים.
הגן הינו גן מעורב (דתיים וחילוניים), שפועל מתוך אמונה שבמציאות הישראלית המורכבת חייבים לחתור למציאת המכנה המשותף בין השונים, מבלי לבטל את ייחודיותו של הפרט. אנו מאמינים באחדות ולא באחידות, במתן מקום לאחר גם אם הוא שונה, באידיאל המוסרי החשוב שהוא נר לרגלינו, הטבוע במשפט – ואהבת לרעך כמוך. לדעתנו האידיאל הזה הוא אינו בגדר סיסמא עלומה התלויה על הקיר, אלא חזון שמורכב מערכים, כמו שיתוף פעולה, תלות הדדית, הקשבה, שיתוף, התחשבות ועזרה הדדית, שאפשר להנגיש לילדים. ערכים אלה אינם רחוקים מהאדם, אלא ראויים להימצא בתוך מערכות היחסים היומיומיות שלנו עם האנשים שסביבנו. אנו רואים חשיבות רבה לתרגל ולפתח כישורים חברתיים כאלה בגן שכן דווקא בגיל הרך מתפתחות בילד היכולות המנטליות הבסיסיות של תפיסת העצמי והזולת.

אנו מאמינים שהילד בנוי להתקשר עם סביבתו ולספוג ממנה נורמות ודוגמאות להתנהגות, ולכן אנו שמים דגש על סביבת הילד כמרכיב חינוכי חשוב ומשפיע על התפתחותו של הילד. ביחס למדריכים, אנו מאמינים שהמדריכים מהווים דוגמה אישית עבור הילד ולא רק המדריכים, אלא מערכות היחסים בין המדריכים. לכן  אנו מקפידים לכונן יחסים מיטביים בין חברי הצוות, של הכלה והתחשבות המובילים לשיתוף דעות ואקלים חינוכי מיטבי, סגל המחנכים מונה כ – 15 אנשי צוות (בין הגילאים 25 ל 60), המחולקים לצוותי עבודה קבועים של 2-3 אנשי צוות בכל אחת מקבוצות הילדים, רובם ככולם בעלי תארים, תעודות הוראה וחלקם עוסקים בלימודים גבוהים בחינוך בגיל הרך (תואר שני ושלישי). הצוותים השונים מקיימים מפגש רפלקטיבי בסוף כל יום, בו הם מסכמים את היום ודנים על נושאים הקשורים לקבוצתם, עוסקים בהערכה מעצבת, בדברים שיש לשמר או לשפר ובדרכים להתייעלות מירבית.  אחת לשבוע מתקיימת ישיבת צוות משותפות לכלל הצוות (ישיבה של שעתיים וחצי).
מרכיב משמעותי וחשוב בסביבה החינוכית שאנו עמלים על יצירתה, ובגישה החינוכית שאנו דוגלים בה, הוא ההורים. הורים הרושמים את ילדיהם לגן, מקבלים מראש פירוט נרחב של הגישה החינוכית, במהלך השנה הם נפגשים לפחות פעמיים עם צוות המחנכים האישי של בנם\בתם לפגישה פרטנית. הם משתתפים  בקבוצת "וואטסאפ" משותפת ומגיעים להכשרות הורים הנערכות אחת לחודש ומונחות ע"י סגל המחנכים של הגן.באופן מודע ומושכל ההורים נבנים כקהילת הורים מגובשת תומכת ומעורבת בחינוך הילדים.
אנו עמלים רבות על שיתוף אפקטיבי בין ההורים לצוות הגן, מתוך ההבנה שזה מאד משמעותי עבור יישום של כל תהליך חינוכי בגן הילדים (שמולביץ', ר' 2004).
מתוך הבנה שאנחנו מתחנכים מתוך הסביבה שבה אנו נמצאים, ראינו לנכון לעזור גם להורים לספק לילדים סביבה טובה יותר, ולכן אנו משקיעים מאמצים רבים בעבודה על אתר הגן, כדי שהוא יהיה מעין המשך וירטואלי של סביבת הגן. האתר שלנו מכיל חומרים חינוכיים רבים לאנשי חינוך ולהורים, ישנם מאמרים המתארים את הגישה החינוכית של הגן, פעילויות תוכן איכותיות אשר כתובות ומצולמות ומיועדות להעברה של הורים וגננות לילדים, והפנייה לעולם התוכן הוירטואלי אותו אנו מקימים לילדים "הערוץ הבטוח", שזהו אתר שמכיל מאגר סרטונים ומשחקים ללא תכנים פוגעניים ופרסומות המתאים לצפייה עבור הגיל הרך. stock-vector-a-small-group-of-kids-holding-pieces-of-blank-boards-vector-60277801

מאז שהתחלנו ועד היום, אנחנו מקדישים את חיינו לחינוך הדור הצעיר, וההכרה בחשיבות הגיל הרך, רק התחזקה בעינינו. אחרי מאות רבות של הורים וילדים שזכינו לקחת חלק בחינוכם, אנחנו מאמינים שבנושא הזה של חינוך בגיל הרך, יש עוד הרבה שניתן לעשות ולשפר. אנו מסתכלים קדימה בתחושת שליחות ואמונה גדולה שהחינוך בגיל הרך הינו מרכיב חשוב ביותר בבניית האדם והחברה כולה, ושלכן בו ראוי להשקיע את כל הכוחות האפשריים – כמו שכתב יאנוש קורצ'אק: "הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים".