יע

אפקט הפרפר

אפקט הפרפר

האם המעשים שלנו משפיעים על האחרים?
לגילאי 4-7

1. מספרים סיפור.

הסיפור שלנו הוא על ילד פיקח ומיוחד שקוראים לו בני. כשבני היה ילד קטן, היה לו חבר טוב בשם דודו בני ודודו היו חברים טובים מאוד.
שואלים "מה חברים טובים עושים יחד?" (הילדים עונים והגננת מסכמת שאת כל זה עשו בני ודודו יחד).
כל היום הם שיחקו ביחד, ציירו ביחד, שיחקו מסירות עם הכדורגל הכחול של דודו ביחד, וכשנסעו יחד עם ההורים לים, בנו ארמונות בחול, ביחד. (מצגת דף 1).
יום אחד המשפחה של דודו הודיעה שעליה לעבור לגור באמריקה, בשל עבודתו של אבא של דודו. אבא של דודו ארז את כל בגדי המשפחה במזוודות גדולות, הוא ארז גם את הספרים של דודו שהוא ובני נהגו לקרוא בהם יחד, ואפילו את הכדורגל הכחול הוא הכניס למזוודה.
כשהגיע מועד הטיסה, בני והוריו נסעו יחד עם דודו ומשפחתו לשדה התעופה. דודו נכנס יחד עם הוריו למטוס הגדול, ובני נותר לעמוד בחוץ להתבונן במטוס שהמריא לשמיים, התרחק והתרחק, נהיה קטן יותר ויותר, עד שהמטוס הענק הפך לנקודה קטנה בשמיים הכחולים ולבסוף נעלם.
לאחר שהמטוס המריא, נזכר בני שהוא שכח לבקש מדודו שיכתוב לו מכתבים ויספר לו איך זה באמריקה ולכן היה עצוב מאוד. strong>(מצגת דף 2).
אבא ניגש אליו, ליטף את ראשו ואמר לו: "אין דבר בני, אני בטוח שבני יחשוב עליך ויכתוב לך "

אך לבני זה לא ממש עזר, הוא עדיין נותר עצוב.

אבא של בני שם לב שבני מאד מתגעגע ולכן הבטיח לו, שכאשר יהיה לו מספיק כסף, הוא יקנה לו כרטיס טיסה על מנת שיוכל לטוס ולבקר את דודו באמריקה. (מצגת דף 3-4).
לאבא של בני יש חנות דגים. בכל בוקר הוא מגיע לאגם הכחול והגדול, דג דגים ומביא אותם לחנות כדי למכור לאנשים.(מצגת דף 5-10).
האגם הכחול והגדול מתמלא במים שזורמים אליו מנחל ארוך. בקצהו השני של הנחל גר החבר מנחם. מנחם מאוד אוהב דגים, ובכל בוקר הוא מגיע לחנות של אבא של בני לקנות דגים לארוחת הצהריים. מנחם גר בקצה הנחל (מצגת דף 11-12).< מחוץ לחלון ביתו גדל עץ גדול שהסתיר למנחם את הנוף לנחל וגם העלים שנשרו מהעץ גרמו להמון לכלוך.(מצגת דף 13).
יום אחד מנחם החליט לכרות את העץ שעמד ליד הנחל, כי נמאס לו שמסתירים לו את הנוף ושמלכלכים לו את החצר. מנחם לקח מסור וניסר את העץ, עד שהעץ הגדול נפל היישר אל תוך הנחל. העץ היה כל כך גדול שהוא ממש חסם את זרימת המים של הנחל, והמים הפסיקו לזרום. (מצגת דף 14-16).
שואלים "תגידו ילדים, מה אתם חושבים שקורה לנחל כאשר חוסמים אותו?" נכון, חצי מהנחל מצידו האחד של המחסום מתייבש. וזה בדיוק מה שקרה. העץ שמנחם כרת נפל את תוך הנחל, חסם את זרימת המים בנחל, כך שמהמחסום והלאה לכיוון האגם לא זרמו יותר מים.(מצגת דף 17).
האגם החל להתייבש כיוון שלא זרמו בו מים והדגים שבאגם הפסיקו להתרבות כי הרגישו שאין מספיק מקום לכולם. (מצגת דף 18-19).
מכיוון שהאגם התייבש, לאבא של בני היו פחות דגים למכור בחנות וגם למנחם לא היו דגים טעימים לארוחת הצהריים. אבא של בני הרוויח פחות ופחות כסף וכבר התקשה לקנות כרטיס טיסה לאמריקה עבור בני שרצה לבקר את דודו. (מצגת דף 20).

2. מנהלים דיון.

שואלים "אז מה אתם חושבים האם דודו יוכל לטוס לאמריקה או לא? למה לא?" (לכוון אותם בשאלות לאמר את השתלשלות האירועים בסיפור ואת ההשפעה של דבר על דבר). (מצגת דף 21).
strong>מסכמים אז אנו רואים שכל דבר קשור להכל ומשפיע על כולם, כרטיס טיסה – כסף – דגים – מים – עץ.
שואלים "יש לכם רעיון כיצד ניתן לפתור את המצב כך שדודו יוכל לטוס לאמריקה?"
אופציה לאפשר לילדים לתת רעיונות.

3. המשך הסיפור.

אבא של בני הצטער מאוד כי הוא רצה לשמח את בני ואמר לו, "אני מצטער, אין מים בנחל וגם לא מים באגם וזו הסיבה שהדגים הולכים ופוחתים מיום ליום, לכן אין לי מה למכור לאנשים ובגלל זה אין לי כסף כדי לקנות לך כרטיס טיסה לאמריקה לבקר את דודו".
בני לא הצטער אלא, החליט למצוא פתרון.
בני חשב וחשב עד שלפתע הבריק במוחו רעיון, "אנחנו צריכים לבדוק למה לא מגיעים מים מהנחל לאגם." הוא הציע לאביו, "אבא, אולי ניקח את האוטו הגדול של שמוליק השכן וניסע לבדוק מדוע לא מגיעים המים לאגם?"
אבא הסכים. הם קראו לשמוליק השכן ונסעו ביחד לאורך קו הנחל בדקו ובדקו, עד שהבחינו בעץ שמוטל על הנחל וחוסם אותו. "זו לא בעיה" אמר שמוליק השכן והוא הוציא מתא המטען של האוטו הגדול שלו חבל גדול וחזק, קשר אותו מצידו האחד לאוטו, מצידו השני
לגזע העץ והתחיל לנסוע. (מצגת דף 22).
כך גרר שמוליק את העץ מחוץ לנחל וזרם אדיר של המון המון מים החל לזרום בנחל. אבא חייך ובני קרא בשמחה גדולה "דודו.. אני בא!!". (מצגת דף 23).
מיום ליום האגם התמלא ביותר ויותר מים, ושוב חזר להיות כחול וגדול והדגים חזרו ומילאו את האגם. (מצגת דף 24).
עד לחופשת הקיץ, אבא של בני קנה לו כרטיס טיסה לאמריקה. בני ודודו בילו חופשה נעימה, מיוחדת במינה ועשו הכל כמו תמיד, יחד! ומנחם? מנחם שוב נהנה מדגים טעימים לארוחת הצהריים!(מצגת דף 25).

4. שאלות לדיון

"האם מנחם ידע שהעץ שהוא מנסר יגרום לתגובת שרשרת כזו?"
"נראה לכם שגם אנו עושים מעשים שיכולים לגרום לכל מיני התרחשויות ואפילו אנחנו לא יודעים עליהם?".

print_buttonמערך השיעור להדפסה – לחצו כאן